Az önkormányzati választásokat megelőzően több vállalást is tettem.
- Legyünk iskolabezáró helyett iskolaalapító önkormányzat! Szerezzük vissza az iskola feletti szakmai kontrollt a KLIK-től, alapítsunk új általános iskolát - mert a mostaniba már nem férnek gyermekeink - és középiskolát is!
2010-ben, mikor többségében a jelenlegi összetételű képviselő testület, polgármester és alpolgármester megkezdte működését, Kistarcsának, mint fenntartónak volt egy középiskolája a Flór Ferenc Egészségügyi Szakközépiskola és Gimnázium, valamint 2 általános iskolája. Ma nem fenntartója egyetlen iskolának sem. Az akkori testület egyik első intézkedésként a Flór Ferenc Egészségügyi Szakközépiskolát és Gimnáziumot „visszaadták” Pest megyének, abban a biztos tudatban, hogy ezzel az meg is fog szűnni, a két általános iskolát pedig összevonták a középiskola épületébe, mondván, hogy a Forfa iskola életveszélyes. A Forfával sokáig nem történt semmi, a megtelepülni akaró középiskolát eltanácsolták, majd most az életveszélyes épületet jó pénzért eladva, abból a fejlesztő lakásokat épít.
A középiskolába zsúfolt gyerekek már alig férnek, de bővítés nem történt, bár a sportpálya beépítése révén épült egy „sportcsarnok”.
Egy önkormányzat, amelyik gondol a jövőre, pontosan tudja mikor és hány gyerek fog érkezni az iskolába, és ennek megfelelően fejleszt. Tudjuk, hogy az iskola fenntartója és működtetője a Klebelsberg Intézmény-fenntartási Központ Dunakeszi Tankerületi Központja, az iskola épülete Kistarcsa Város Önkormányzata tulajdonában van. Milyen tulajdonos az, aki nem készül fel a bővülő igényekre?
Hogy az oktatási kép teljes legyen, említsük meg, hogy Kistarcsának van egy óvodája egy tagóvodával, összesen 607 férőhellyel, és nincsen saját bölcsődéje, pedig 5 éve lehetne, ha az elnyert pályázati pénzt nem adta volna vissza. Így most magánbölcsődékben elhelyezett gyermekek után ad támogatást. Igaz épülget a Tipegő bölcsőde, talán 2020-ban, két év csúszással, készen lesz a 48 férőhelyes intézmény.
Tehát a cél: az iskola fenntartói jogának visszaszerzése, az iskola bővítése és egy középiskola Kistarcsára vonzása, vagy alapítása, hogy a diákok, ha akarnak Kistarcsán is tanulhassanak, ne kelljen ingázniuk!
Ennek megfelelően képviselői munkám megkezdésekor felmérést készítettem a lakosok között az iskolahelyzettel kapcsolatban. Lényegében erre válaszul polgármesterünk elejtett egy megjegyzést, miszerint "A kormány úgy döntött, hogy Kistarcsán új, 16 tantermes általános iskolát kíván építeni, amit majd a Katiolikus egyház kap meg üzemeltetésre."
Utánajártam a megyénél is. A kormány valóban döntött arról, hogy készüljön megvalósíthatósági tanulmány.
- A Kormány 1692/2019. (XII. 10.) Korm. határozata rendelkezik a Budapesti Agglomerációhoz tartozó Pest megyei településeken működő köznevelési intézmények infrastrukturális fejlesztéseinek előkészítéséről, amiben rögzíti, hogy Kistarcsán egy 16 tantermes iskolát kíván létesíteni. A kormány egyetért azzal, hogy az osztott tulajdoni formák elkerülése érdekében az új iskola építése, létesítése típusú beruházások előfeltétele, hogy a beruházások helyszínéül szolgáló ingatlanok ingyenesen az állam tulajdonába kerüljenek; továbbá egyetért azzal, hogy a fejlesztések során létrejövő vagyon kezelői és üzemeltetői az adott fejlesztéssel érintett…. tankerületi központok legyenek.
- Ebből az következik, hogy az önkormányzat azon terve, hogy az iskolát átadja működtetésre a Váci Katolikus Egyházkerületnek egyelőre nem élvez kormányzati támogatást.
Az tehát igaz, hogy a felelőtlenül bezárt általános iskola helyett szükség van egy újra, ahogy azt a felmérés is igazolta. Az is igaz, hogy van elképzelés a helyről, a kórház mögött a Fenyves területen. Hogy megvalósulni mikor tud, az mahd elválik.
Ami pedig az üzemneltetést illeti: ez az újonnan épülő iskola legyen szekuláris, azaz állami. Ha a katolikus egyház akar magának is egyet, az üdvözlendő, még helyet is tudunk javasolni, de a beruházást végezze saját erőből, ersetleg ökumenikus alapon.